8 maj - Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca


Światowy Dzień Czerwonego i Czerwonego Półksiężyca obchodzony jest 8 maja, w rocznicę urodzin założyciela – Henry’iego Dunanta. Każdego roku Stowarzyszenia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca organizują obchody tego święta, aby pokazać w swoich lokalnych społecznościach, jaką wyjątkową rolę pełni Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. W Polsce w dniach 8 - 15 maja 2016 roku obchodzony jest Tydzień Polskiego Czerwonego Krzyża.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca będą odbywać się pod hasłem „Wszędzie dla każdego”. W ten sposób chcemy pokazać siłę i zasięg Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, a przede wszystkim zaangażowanie naszych wolontariuszy.

Wszędzie, na całym świecie Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca jest dla każdego. Jesteśmy globalną siecią z niemal półmilionowym zespołem pracowników i 17 milionami wolontariuszy. W wypełnianiu swojej misji Stowarzyszenia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca kierują się zawsze 7 Podstawowymi Zasadami,  które są stałe i nie ulegają wpływom aktualnych ideologii. 

Międzynarodowa Federacja Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca każdego roku wspiera miliony ludzi na całym świecie – w czasie konfliktów zbrojnych, klęsk i katastrof. Od 150 lat Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca zaangażowany jest w niesienie pomocy humanitarnej najbardziej potrzebującym. 

Polski Czerwony Krzyż jest największą organizacją humanitarną w naszym kraju, skupiającą ponad 200 tysięcy wolontariuszy. Podstawową misją PCK jest zapobieganie i łagodzenie cierpienia ludzkiego oraz ochrona ludzkiej godności, bez jakiejkolwiek dyskryminacji dotyczącej narodowości.

Z okazji naszego święta Zarząd Główny Polskiego Czerwonego Krzyża życzy wszystkim pracownikom, wolontariuszom i sympatykom zadowolenia z pracy i wytrwałości w prowadzonych działaniach, dziękując jednocześnie za dotychczasowe zaangażowanie. Pamiętajmy o tym, że „Wszyscy mogą w ten czy inny sposób, każdy w swej dziedzinie i w miarę swych sił, przyczynić się w jakimś stopniu do […] szlachetnego dzieła.” (Henry Dunant)

Dziękujemy także wszystkim naszym sponsorom i darczyńcom za wsparcie udzielane każdego dnia. Dziękujemy wszystkim, którzy w tym roku przekazali na działalność Polskiego Czerwonego Krzyża swój 1% podatku.

Archiwum bloga