Szkolne Koło PCK - Szkoła Podstawowa w Świdnicy 2017/2018


SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI
SZKOLNEGO KOŁA PCK I SZKOLNEGO WOLONTARIATU
ROK SZKOLNY 2017/2018

Szkolny Wolontariat zrzeszający uczniów klas V-VII szkoły podstawowej i II-III gimnazjum liczy 41 wolontariuszy. Opiekunami są: Małgorzata Furmanek i Teresa Przykuta.

W I półroczu przeprowadziliśmy następujące akcje:
1.W październiku Szkolny Wolontariat przeprowadził na terenie szkoły akcję zbiórki pieniężnej. Zebrane środki zostały przekazane na zakup rzeczy dla potrzebujących dzieci, którymi opiekuje się PCK.
2.Jak co roku przed dniem Wszystkich Świętych uczniowie-wolontariusze Szkolnego Wolontariatu poświęcili swój wolny czas i włączyli się do akcji uporządkowania opuszczonych i zapomnianych grobów na cmentarzu komunalnym w Świdnicy.
3.Wojewódzki konkurs plastyczny o tematyce honorowego krwiodawstwa: wśród 702 prac nadesłanych do organizatora konkursu,  Lubuskiego Oddziału Okręgowego PCK i Lubuskiej Okręgowej Rady HDK PCK w Zielonej Górze, I nagrodę zdobyła w kategorii klas IV-VI Szkół Podstawowych Wiktoria Szymczak z kl. IVb.
4.Udział wolontariuszy Projekcie: „Od aktywności do samodzielności” –pomoc w warsztatach plastycznych i dogoterapii.
5.XXVI edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK – etap szkolny: I miejsce Paulina Szeląg z kl. IIIA, II miejsce  Karolina Jaworska z kl. VIIb, III miejsce  Weronika Rosolska z kl. VIIb.
6.MIKOŁAJKI DOBREGO SERCA TO AKCJA POMOCY ŚWIĄTECZNEJ – zbiórka artykułów spożywczych i zabawek . Akcja trwała w naszej szkole od 27 listopada do 18 grudnia.  W zespołach klasowych gromadzono słodycze, trwałe artykuły spożywcze oraz zabawki. Dochód z kiermaszu ciast również przeznaczono na paczki   świąteczne dla potrzebujących. Przygotowano ponad 60 paczek, które przekazane zostały do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy.
7.XXVI Rejonowa Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. Paulina Szeląg – zajęła VI miejsce.
8.Obchody Dnia Wolontariusza  zostały połączone z podsumowaniem projektu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy „Od aktywności do samodzielności”. Wolontariusze zostali wyróżnieni za wzorową pracę z osobami niepełnosprawnymi  na zajęciach artystycznych i dogoterapii.
9.Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – 14 stycznia wolontariusze kwestowali na rzecz WOŚP, oraz uczestniczyli w biegu: „Policz się z cukrzycą” .

W II półroczu przeprowadziliśmy następujące akcje:
1.Wsparcie schroniska dla zwierząt w Zielonej Górze – przekazanie karmy dla psów.
2.Udział wolontariuszy w warsztatach z udzielania pierwszej pomocy  przeprowadzonych przez Krzysztofa Chrobota i Jakuba Wojtachę – Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK.
3.Akcja Szkolnego Wolontariatu : „Zajączek dla najmłodszych” – zbiórka zabawek i słodyczy dla najmłodszych dzieci.
4.Rejonowy konkurs z wiedzy o Czerwonym Krzyżu i Czerwonym Półksiężycu. Nasze Szkolne Koło PCK reprezentowały wolontariuszki z kl VIb : Oliwia Gałat i Agata Hausler.
5.XXVI Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża. Maciej Węclewicz i Kuba Cydzik reprezentowali naszą szkołę w tych mistrzostwach, zajmując 7 miejsce.
6.Włączenie się wolontariuszy w projekty realizowane przez GOPS w Świdnicy (praca z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną).
7.Gazetki Tematyczne: Pierwsza pomoc zimą, sławne kobiety w czerwonym krzyżu, tydzień zdrowia, obchody tygodnia PCK w ramach Światowego Dnia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, dni krwiodawstwa, bezpieczne wakacje.


Archiwum bloga